Belgie - Brusel




Navštíveno: 1999, 2x 2006, 2007, 2021

Rozpočet

  • letenka zpáteční, Ryanair: 398 Kč

  • bus Flibco letiště a zpět: 748 Kč
  • ubytování ( 2 noci, hotel Mirabeau): 1505 Kč
  • vstup Atomium: 395 Kč
  • vstup Muzeum ozbrojených sil: 270 Kč
  • jídlo a drobná útrata: cca 400 kč
  • útrata v Deliriu: 250 Kč
  • Celkem: 3966 Kč

Doprava do Bruselu

Pokud nemáte panický strach z létání, tak asi ani nemá význam uvažovat o jiném způsobu dopravy, než letadlem. Ryanair létá z Prahy do Bruselu denně a ceny jsou od stokorun za obousměrný let. Kde jsou ty doby, kdy jsem jezdíval do Bruselu autobusem a za mnohonásobně vyšší ceny. Za něco málo přes hodinu přistanete v Belgii. Drobná nevýhoda je, že Ryanair létá na letiště v Charleroi, které je asi 50 km za Bruselem. Hned před letištní halou ale stávají autobusy společnosti Flibco, které v půl hodinových intervalech odvážejí cestující do centra Bruselu, ale i dalších míst Belgie. Koupit lístek je možno předem na webu dopravce. Cesta jedním směrem vyjde na 15 Euro. Autobus staví i odjíždí od vlakového nádraží Gare du Midi (Zuid). Od tohoto nádraží lze dojít do centra i pěšky, cesta trvá asi 15 minut.  

Brusel

Brusel určitě stojí za návštěvu. V centru si můžete užívat krásných, historických budou, čokolády, piv, nebo belgických hranolek. A za centrem pak zhodnotit, nakolik je úspěšná integrace lidí z jiných kultur na tu evropskou. Takovým středobodem Bruselu je náměstí Grand Place. To je známo pro svou květinovou výzdobou, která pokrývá celé náměstí a tvoří světoznámý květinový koberec. K tomu dochází samozřejmě jen v létě a to ještě každé dva roky. Pokud budete chtít do Bruselu hlavně kvůli této atrakci, dobře si zjistěte kdy bude květinový koberec položen. Náměstí Grand Place je ale úchvatné i bez květinové výzdoby. Často bývá označováno jako nejkrásnější náměstí na světě a mezi ty nejkrásnější určitě i patří. Nedaleko náměstí se nachází i slavná soška čůrajícího chlapečka, známá pod jménem Manneken Pis. V Bruselu se dají najít celkem tři čůrající sochy. Kromě chlapečka i holčička Jaenneke Pis a pes Zinneke Pis. Chlapeček i holčička skutečně čůrají, pes ne. Všechny sochy jsou ale docela malé, nebuďte tak zklamaní, že nenajdete žádného Golema. Pokud půjdete k čůrající holčičce, nemůžete minout světoznámou hospodu Delirium Café. Ta je zapsaná v Guinessově knize rekordů pro svůj až neuvěřitelný výběr druhů piv, které si tam můžete dát. Je jich přes dva tisíce. Ovšem čepovaných je asi deset, zbytek jsou lahvové. Kam jinam si zajít v Bruselu na pivo, než právě sem. Logo restaurace je růžový slon na modrém pozadí, nedá se přehlédnout. Pár stovek metrů od náměstí je krásná katedrála Sv. Michaela a Sv. Guduly. K dalšímu symbolu Bruselu, Atomiu už je ale lepší vyrazit metrem. Jedna jízda stojí 80 Kč, dá se platit platební kartou přímo na turniketu a stejnou kartu pak přiložíte na turniket i při východu z metra. Při východu už si peníze samozřejmě neúčtuje. Atomium se nachází před areálem Expa, stanice metra se jmenuje Heysel. Vedle Atomia je i park Minieurope, kde jsou k vidění zmenšeniny významných staveb z celé Evropy. Vstupenka se dá koupit buď do samotného Atomia, nebo i v kombinaci s Minievropou. Pro dospělého stojí Atomium 16 Euro a kombinovaná asi 30. V nejvyšší kouli Atomia se nachází restaurace, další koule jsou průchozí a nabízí světelnou šou. Navštívit můžete i interaktivní expozici o fungování Evropské Unie, Parlamentárium. To se nachází v hlavním komplexu budov parlamentu EU. Je lepší se ale předem objednat prostřednictvím webu. Vstupné do Parlamentaria je zdarma. Naprosto skvělé je pak Muzeum ozbrojených sil. Za 11 Euro pro dospělého můžete hodiny obdivovat vojenskou techniku posledních epoch. Muzeum se nachází v Parc du Cinquantenaire hned za vítězným obloukem. Pokud chcete vidět, jak vypadá místo, odkud se rekrutovali strůjci teroristických útoků v Paříži a v Bruselu, zajděte se podívat do čtvrti Molenbeek. Nachází se za vodním kanálem, asi půl kilometru od Grand Place. Za Molenbeekem se nachází Bazilika Sacre-Coeur. 

Atomium

Mnohonásobně zvětšený model krystalické mřížky železa. Postaven byl k příležitosti výstavy Expo 58. Před rokem 2016 bylo povoleno fotit Atomium jen v nízké kvalitě a pro osobní potřebu. Na vině byl belgický zákon, který podobné stavby považoval za autorské dílo. Vstup do Atomia vyjde pro dospělého na 16 Euro, vyjet lze výtahem do nejvyšší koule, několik dalších koulí je možné projít skrz schody a eskalátory v tubusech. Vedle Atomia se nachází park Minievropa. Vstupenky je lepší koupit předem a online, vyhnete se tak dlouhým frontaám u pokladen.

Vstupenky: Atomium

Diverzní akce v Deliriu

Tato hospoda je skvělá. Tisíce hodnocení na Tripadvisoru, nebo zápis v Guinessově knize rekordů. Důvodem je výběr více než 2000 piv, které si zde můžete dát. Z 15 let staré návštěvy jsme tu ale měli nevyřízené účty a letošní, vydařenou sabotážní akci s falešnou nabídkou piv jsme je srovnali. Více k vidění ve videu. 

Závěrem

Brusel navštívit, nebo nenavštívit? Rozhodně navštívit. Jako každé obdobné město má svou výkladní skříň i svou popelnici. A ta výkladní skříň je v případě Bruselu pořád natolik zajímavá, aby stála za vidění a v popelnici moc času trávit nemusíte. Ale za vidění stojí taky, i nepěkné obrázky rozšiřují obzory. A za ty peníze a hodinku letu z Prahy snad ani není co řešit. Poprvé jsem byl v Bruselu v roce 1999, to jsme ještě ani nebyli v Unii. Od té doby jsem tam byl ještě asi pětkrát a myslím, že pár dalších zářezů ještě časem přidám.