Jak plánovat dopravu v cílové destinaci

Po příletu na letiště stačí obvykle následovat šipku s nápisem BUS, nebo TRAIN a dojdete do míst, odkud se dostanete z letiště do centra města. Ale jak potom dál, pokud vaše cesta v tomto městě nekončí?

Já používám hlavně Google. Snadno najde spojení i kombinaci dopravních prostředků. Stačí jen změnit při zadávání trasy ikonu auta, nebo chodce na ikonu autobusu. Funguje to perfektně, dokonce mapy navedou i k patřičné zastávce.

Další variantou je Uber, nebo Bolt. Mám obě aplikace nainstalovány pro tyto případy v telefonu. V některých destinacích jsou tyto služby až neuvěřitelně levné, tak se je nebojte vyzkoušet.  

Spolehlivě fungují i dálkové vlaky a autobusy. V dnešní době není problém si koupit online jízdenku téměř kamkoliv. Dokonce je to i lepší řešit v předstihu, aby se pak nestalo, že na místě budou vyprodané. Po Evropě jsem využíval třeba služeb Flixbusu, Eurolines, Ecolines a dalších podobných společností. S hledáním vhodného dopravce opět pomůže internetový vyhledávač. Podobně to funguje i u řady vlakových spojů. A chcete-li ušetřit čas přejezdem velkých vzdáleností, kupte si jízdenku do nočního autobusu, nebo vlaku, pokud to situace umožní. Vyspíte se a ráno se probudíte tam, kde potřebujete.

Pokud se chcete dostat například jen k nějaké vzdálenější atrakci, nebo památce, můžete využít i služeb portálu GetYourGuide. Tam lze najít organizované výlety i s dopravou a zároveň je možné si tam koupit i samostatné vstupenky. Ty je hlavně do frekventovaných míst, památek a atrakcí dobré zakoupit v předstihu, protože v čase vaší návštěvy už nemusí být dostupné. Mimo to si ušetříte dlouhé fronty u pokladen, neboť vstupenku dostanete rovnou do telefonu. Používám tuto službu běžně, už jen kvůli úspoře času a jistotě, že mám vstupenku včas vyřešenou. Dokonce v případě reklamace, kdy pro překážku na straně provozovatele nebylo možné památku navštívit mi GetYourGuide vrátili na účet zaplacené vstupné.   

Ne každý chce, nebo může v zahraničí řídit, nebo si půjčovat auto třeba jen na jeden den. Ale pokud ano, pak lze využit známou službu Rentalcars. V tom případě zvažte sjednání připojištění spoluúčasti půjčeného vozu v rámci cestovního pojištění. Oproti nabídkám autopůjčoven na místě můžete ušetřit i tisíce korun. Spoluúčast lze pojistit například u pojištění AXA Assistance.

Zapomenout nesmíme ani na lodě a trajekty. To může být efektivní způsob dopravy v zemích, které mají moře a množství ostrovů. V Evropě namátkou třeba Řecko. Trajekty a jejich trasy opět najdete pomocí služby Direct Ferries. Snadno si tak zabukujete třeba plavbu po řeckých ostrovech, nebo kdekoliv jinde na světě. Kromě osob si můžete zabukovat i pčřepravu vašeho auta. 

Co naopak nepoužívám vůbec, to jsou různé formy elektrokoloběžek. Jednak tím nechci ohrožovat lidi okolo, nelíbí se mi, jak to ve městech často leží na zemi a nechci to podporovat a pak taky nevím, jak by se stavěla pojišťovna k případné pojistné události, kdybych takovou koloběžkou nechtěně ublížil někomu jinému, nebo sobě. Po městě radši chodím, nebo použiju městskou hromadnou dopravu.