Jordánsko




Navštíveno: 2016, 2022

Rozpočet

  • Praha - Ammán - Praha (Ryanair): 1300 Kč
  • Jordan pass: 2600 Kč
  • Sim karta: 340 Kč
  • Půjčení auta: 3003 Kč
  • Benzin: 1200 Kč
  • Ubytování Ammán (1 noc): 270 Kč
  • Ubytování Wadi Rum (1 noc): 800 Kč
  • Ubytování Petra (1 noc): 180 Kč
  • Ostatní útrata: 1500 Kč
  • Celkem: 11.193 Kč

Itinerář:

  • Ammám
  • Petra
  • Wadi Rum
  • Aqaba

Co dalšího navštívit

  • Ammán
  • Madaba
  • Jerash
  • Kuseir Amra
  • Karak
  • Al Kharranah
  • Mrtvé moře

Nedá se říct, že bych chtěl někomu doporučit, aby pojmul návštěvu Jordánska takto rychle, jako tentokrát já. Já jsem v Jordánsku ale už jednou byl a tentokrát to pro mě byla spíše tranzitní země. Přesto jsem chtěl znovu vidět ta místa, která mě uchvátila během mé první návštěvy. Během necelých tří dní, které jsem v Jordánsku strávil jsem stihnul navštívit Wadi Rum, Aqabu, Petru a nebýt sněhové nadílky poslední den (polovina března), tak se smočím i v Mrtvém moři. Záběrů na úžasné údolí Wadi Rum ale není nikdy dost, tak se rád podělím i o ty moje. 

Wadi Rum

Wadi Rum je skalnaté údolí s úžasně oranžovým pískem na jihu Jordánska, asi hodinu cesty autem od přístavního města Aqaba. Jedná se o uzavřenou rezervaci, zapsanou dokonce na seznamu UNESCO. Vstup do Wadi Rum vede přes kontrolní stanoviště a následně Wadi Rum Village. V té na vás počká řidič džípu, nebo připravený velbloud. Džíp je samozřejmě rychlejší, máte díky němu šanci vidět více zajímavých míst v poušti, ale ten nejautentičtější zážitek je užít si Wadi Rum ze hřbetu velblouda. Po několikahodinové jízdě a několika zastávkách dorazíte do beduínského kempu, kde vás bude čekat večeře a noc v černých stanech připomínajících svým tvarem malé chatky. Večerní, případně odpolední program je volný a bez problémů se můžete vydat probádat okolí, projít se pouští, nebo vylézt na nějakou z mnoha pískovcových skal. Informace o Wadi Rum, nebo kontakty na objednání prohlídek je možné najít zde: https://wadirumquietvillage.camp 

Aqaba

Aqaba je jediným jordánským přístavem. Jedná se o město, které je na samém jihu země a daleko to z něj není do Egypta, Izraele ani Saúdské Arábie. Město bylo významné už během první světové války, kdy bylo dlouho drženo Osmany, ale následně se ho zmocnili Arabové spolu s Brity. Pokud se budete chtít v Jordánsku vykoupat v moři, pak musíte do Aqaby, nebo jejího nejbližšího okolí. Pláže jsou zde písečné, moře teplé a čisté, dá se v něm potápět i šnorchlovat, k vidění jsou korály, barevné ryby, nebo třeba záměrně potopená vojenská technika. Kromě tanku je na jiném místě i letadlo. K tanku se lze potopit i bez přístrojů, stačí brýle a hluboký nádech. U letadla jsem nebyl. 

Petra

Původně pohřebiště následně skalní město a hlavní sídlo Nabatejců. Těch tu v době největšího rozkvětu žilo několik desítek tisíc. Petra je možná nejznámějším a nejnavštěvovanějším místem v Jordánsku a není se čemu divit. Město vytesané do skal je známé nejen pro své účinkování ve filmu Indiana Jones a poslední křížová výprava, ale také jako jeden z novodobých divů světa. Pokud se do Petry dostanete v pondělí, středu, nebo čtvrtek, můžete se kromě klasické denní návštěvy zúčastnit i noční prohlídky. Ta se nekoná po celém rozlehlém území, ale jen od návštěvnického centra k pokladnici. V noci má toto místo úplně jinou atmosféru, trasa i prostor před pokladnicí je nasvícen stovkami svíček. Tato jedinečná podívaná ale přitahuje hodně lidí, nečekejte proto, že tam budete sami a v klidu si vše nafotíte. Tohle je občas docela boj. Vstup na běžnou prohlídku můžete mít "zdarma" v rámci Jordanpassu, noční prohlídka se platí zvlášť, stojí 17 JOD a lísty se kupují v návštěvnickém centru. Pokud se něco nezměnilo, tak v roce 2022 brali jen hotovost, ale v areálu je k dispozici bankomat. Více informací o návštěvě Petry můžete získat zde: https://visitpetra.jo 

Doprava po Jordánsku

Jedním z posledních přímých spojů v roce 2022 jsem se dostal z Prahy do Ammánu a zpět. Poté Ryanair, který tuto linku provozoval, zrušil následující lety až do října. Říjen ale asi není úplně nejvhodnější období na návštěvu Jordánska. V nabídce jsou ale stále termíny na jaro a léto 2023. Kdo ale nechce čekat, může využít u stejného dopravce odlet z Vídně.

  Po Jordánsku se lze pohybovat několika způsoby. Nejsnadnější a nejrychlejší varianta je půjčit si auto. Provoz na silnicích není nijak strašný, z Ammánu do Petry, Wadi Rum i Aqaby se lze dostat celkem plynule. Na některých úsecích dokáže řidiče lehce otrávit vyšší četnost retardérů, ale není to nic, s čím by se nedalo smířit. Kdo neřídí, nebo si na půjčení auta netroufá, může využít autobusové linky společnosti Jett. Jízdní řád a další informace k dohledání zde: https://www.jett.com.jo/en Poslední možnost jsou řidiči taxi. Při své první návštěvě jsem je využil docela hojně, například pro cestu z Aqaby do Wadi Rum a následně do Petry a nestálo to nijak moc peněz, na to, jak dlouho mě vozili a jak dlouho na mě třeba v Petře čekali. Za půl dne jsem platil zhruba tolik, co bych dal jako cizinec v Praze za cestu z Dejvic na letiště, tedy něco lehce přes tisícovku.

Závěrem

Jordánsko nepatří mezi takové ty klasické koupací destinace s neomezenou konzumací čehokoliv a možností trávit hodiny denně na plastovém lehátku. Nabídne trošku aktivnější dovolenou, spoustu jedinečných míst, zážitků i chutí. Přesto se nemusí nutně jednat o destinaci vhodnou jen pro jedince na vrcholu sil, i když i ti si zde najdou vyžití. Užít si Jordánsko zvládne téměř každý a jsem přesvědčený, že ty následné vzpomínky za to určitě budou stát. Zároveň se nemusí jednat ani o nijak drahou destinaci, nebo dovolenou. Zde bych ale doporučil pořízení Jordanpassu, což jednak opravňuje pro vstup do země, ale také obsahuje vstupy do spousty památek, včetně Petry, nebo Wadi Rum. Více info zde: https://www.jordanpass.jo A pokud jde o mě, já se určitě vrátím. Nestihnul jsem Ammán, přijel jsem pozdě v noci a odjížděl brzo ráno. Chtěl jsem do Kuseir Amry a nevyšlo mi to. Wadi Rum se neomrzí nikdy, ale hlavně mě láká několika denní trip Jordánskem na velbloudech.   

Příprava jídla v poušti