Univerzita cestování zdarma. Titul cestovatel do 10 minut

Neuplyne snad den, kdy by na mě na sociálních sítích nevyskočila reklama na někoho, kdo mě chce naučit cestovat. Samozřejmě za peníze. Nabízí mi nepřeberné množství rad, článků, videí a to vše mi chtějí dávkovat v několika týdnech a postupně mi vyjevovat skrytá tajemství cestování. Vždy to ze zvědavosti rozkliknu a vždy jsem překvapen, na čem všem se lidé snaží vydělávat. Já to vidím jinak. Pokud jsem schopen si sám poradit s nákupem letenky, jízdenky, nebo vstupenky, žádnou "univerzitu cestování" nepotřebuji. A pokud toho schopen nejsem, žádná taková pseudouniverzita mě nezachrání, sám bych cestovat neměl a pokud cestovat chci, pak bych se měl svěřit do péče cestovní kanceláře. Text níže je tak věnován těm, kteří aspirují na účast v té první kategorii a vyjevuje jim zdarma veškeré náležitosti sólo cestování. 


1) Nákup letenek

Na internetu snadno najdete řadu více, či méně seriózních webů, které nabízí nákup levných letenek. Na tom není nic špatného, ale je potřeba si uvědomit, že cena letenky není všechno. Někdy je letenka téměř zdarma, ale za ubytování v dané lokalitě zaplatíte polovinu výplaty. A nebo je letenka levná proto, že už je v cílové destinaci po sezoně a nastává tam třeba období dešťů, nebo začíná vládnout tuhá zima. Je tedy vhodné přemýšlet v širších souvislostech, než je jen cena letenky. Pokud se tímto řídíte, pak se není potřeba bát následného zklamání. Mimo to, některá místa je naopak vhodné navštívit mimo hlavní sezónu.

Na vyhledávání letenek a kombinací letů používám velmi často Kiwi.com Zvlášť pokud se jedná o nějaké neobvyklé kombinace letů, nebo pokud chci zjistit, jaké společnosti kam a odkud létají.

Letenky pak kupuji u leteckých společností, velmi často využívám služeb společností Ryanair, Wizzair, Easyjet, případně dalších nízkonákladovek. Na lety mimo Evropu pak lze využít dalších společností, jako například tureckou společnost Pegasus, která nabízí celou řadu zajímavých destinací a odlety mimo jiné z Prahy, nebo Vídně. Do USA se zase lze levně dostat s islandskou společností PLAY. Další zajímavé destinace nabízí třeba Iberia, nebo Qatar Airwais. Možností je ale mnohem více a najít vhodnou trasu a společnost vám pomůže zméněný vyhledávač Kiwi.com. Tady je ale fér zmínit, že vyhledávače používám pouze k vyhledání letů, na to fungují skvěle. Lety pak kupuji přímo u leteckých společností. Dává mi to větší možnost mít let pod kontrolou, pokud bych třeba chtěl udělat nějakou změnu apod.

V případě zpoždění cesty letadlem ale můžete využít i službu ClaimCloud. Mimo to za vás vyřeší i odškodnění zmeškání navazujícího letu, nevpuštění na palubu, zrušení letu, nebo ztrátu, nebo poškození zavazadla. Vše funguje online. Služba ClaimCloud není pojištění, není tedy nutné ji mít sjednanou předem.  

2) Výběr a rezervace ubytování

Při výběru ubytování nejčastěji používám aplikaci Booking.com. Po zadání data a místa ubytování dostanete řadu možností dle typu, ceny a dalších kritérií. Stačí si jen vybrat. Doporučuji se podívat na recenze, zda ubytování nějaké má a zda nejsou vyloženě negativní. Vždy u všeho najdete negativní recenze, ale neměly by převažovat. Osobně mi vyhovuje ubytování s nepřetržitě fungující recepcí, nebo možností self check-in. To v praxi vypadá tak, že vám Booking po zaplacení pošle instrukce jak se ubytovat. Například číselný kód k zámku. Má to tu výhodu, že můžu dorazit kdykoliv a nikdo na mě nemusí čekat a ani já nemusím bát ve stresu, že se nestihnu ubytovat. Často mě od jednoho ubytování k dalšímu dělí stovky kilometrů a cestou se zastavuji na mnoha místech. Samozřejmě jiné to je, pokud na jednom místě plánujete zůstat celý pobyt. Při výběru ubytování také vybírám ty, které lze bezplatně zrušit až do příjezdu, nebo těsně před příjezdem. Někdy lehce poupravím plán, jindy chci mít větší jistotu, pokud by cesta nevyšla, že nepřijdu o peníze. Platbu volím buď až na místě, nebo pár dní předem, což je zpravidla u ubytování s variantou self check-in. Kromě Booking.com existují i další alternativy k zajištění ubytování, například Airbnb, Hotels.com, Trivago apod. Ale já používám výhradně Booking.

3) Rezervace auta

Tak, jako pro rezervaci ubytování slouží Booking, tak pro rezervaci aut slouží Rentalcars.com. Vyberete si jaké auto a od kdy do kdy ho chcete. Narozdíl od ubytování za auto sice zaplatíte hned, ale v případě zrušení do 48 hodin před vyzvednutím vám Rentalcars vrátí celou částku zpět. To samé při různých změnách. Funguje to rychle a transparentě. Ideální je půjčit si auto hned na letišti a na letišti ho také vrátit. Většina velkých půjčoven, například Europecar, Enterprise, Dollar, Alamo, Green Motion, Hertz apod má obvykle své pobočky přímo v letištní hale, nemusíte tedy po příletu někam jet a shánět malou lokální půjčovnu. Na co je dobré se před půjčením auta zaměřit? V každém případě na depozit. K němu potřebujete mít u sebe fyzicky kreditní kartu. Depozit bude během doby výpůjčky a i nějakou dobu po vrácení auta blokován na vaší kreditní kartě. Vybírejte tedy varianty s nižším depozitem. Nač si nechat blokovat 1000 Euro, když jiným stačí třeba 200 Euro. Další důležitou položkou je výše spoluúčasti. Tam se snažím vybrat takové auto, abych se vešel do 1000 Euro, které si mohu připojistit u cestovního pojištění. Naprostá většina aut se do této částky vejde. Pokud ne, lze si sjednat připojištění vyšší spoluúčasti u Defend Car Hire. Více info o pojištění cestování autem ve článku cestovní pojištění. Připojištění spoluúčasti si lze sjednat i přímo přes Rentalcars, nebo v půjčovně. To ale bývá výrazně dražší. Například ve Skotsku by připojištění spoluúčasti vyšlo na zhruba 1000 Kč ze každý den. V rámci mého pojištění AXA Assistance jsem za krytí spoluúčasti zaplatil za celou dobu jen 160 Kč. A ještě jeden tip, jak ušetřit za půjčení auta. Pokud nepotřebuji nějaké speciální auto, jako je třeba dodávka, kabrio, nebo auto s pohonem všech kol, pak volím variantu nejmenších a nejlevnějších aut. Tato auta jsou levná a obvykle ve flotilách půjčoven ani nejsou, tudíž vám dají obvykle auto střední kategorie za cenu auta nižší kategorie. Takto mi to fungovalo vždy. Naopak při objednávce auta z vyšší kategorie jsem dostal auto o něco nižší kategorie. Obvykle si totiž neobjednáváte konkrétní auto, byť se tak objednávka může tvářit. Objednáváte si kategorii auta.

4) Přeprava trajektem

V řadě zemích je trajekt jedinou, nebo nejvohdnější možnosti, jak cestovat mezi ostrovy. Typicky Řecko, kde si můžete naplánovat třeba výlet lodí na Santorini, nebo naopak z některého z ostrovů do Atén. Pomocí Dirrect Ferries si naplánujete a zamluvíte libovolnou plavbu. A samozřejmě nejen po Řecku, v nabídce jsou stovky přístavů po celém světě.

5) Cestovní pojištění

Vyrazit do zahraničí bez cestovního pojištění považuji za diletantství a sjednávám si ho před cestou vždy. Dle délky a místa pobytu se liší cena pojištění, které se obvykle pohybuje v řádu stokorun. To je směšná cena za krytí událostí v řádu milionů. Cestovnímu pojištění se velmi podrobně věnuji v samostatném článku.  

6) Tvorba itineráře

Hotové itineráře sice na netu prodává každá druhá teta, která se vrátila ze zájezdu v Egyptě a nalezla v sobě touhu za poplatek vzdělávat masy lidí o cestování, nebo jim přinejmenším prodávat plán své vlastní cesty, ale je to jako si koupit po někom boty na internetu. Nemusí se vám líbit a nebudou vám sedět. Cestování je individuální záležitost. Někdo chce více času trávit ve městě a ochutnávat místní kuchyni, někoho to více táhne k památkám a někoho zase do přírody. Klidně vám za pár stovek můžu prodat můj itinerář a po dvou dnech mého cestovatelského tempa vás budou křísit a budete mi nadávat, protože místo na kafíčku v centru města budete sedět uprostřed lesa na opuštěném ostrově. Ale mám lepší nápad. Vytvořte si svůj itinerář sami. Podívejte se na mapu (používám ty od Googlu) a když si ji přiblížíte, uvidíte zvýrazněná, zajímavá místa. Pokud se vám líbí, uložte si je. Podívejte se na YouTube, o každé zemi najdete řadu dobře zpracovaných videí a často i česky. Podívejte se na weby o cestování. Například Cestujlevne.cz. Téměř ke každé zemi jsou tam cestopisy s itineráři, tipy, radami, cenami, fotkami apod. A co víc, jsou tam i popsaná snad všechna myslitelná letiště včetně dopravy na ně a z nich. Cestujlevne.cz tvoří rozsáhlá komunita cestovatelů a není snad informace, kterou byste tam nenalezli. Během chvíle tak získáte perfektní přehled, co chcete navštívit a co třeba ne, jak se v dané lokalitě pohybovat a spoustu dalších užitečných informací. A hlavně zdarma. Všechny takto získané informace si ukládám do svého profilu v Google mapách. Na GetYourGuide si rovnou můžete koupit na požadované datum vstupenky do atrakcí, které budete chtít navštívit. Předejdete tak dlouhým frontám na místě. Na místě mi pak stačí jen mapy otevřít a nechat se navigovat k uloženým místům. Je to tak snadné a navíc se během přípravy takového itineráře o zemi, kterou plánujete navštívit dozvíte mnohem více informací. A pokud byste přeci jen chtěli ušetřit čas, můžete použít mapy z mých stránek. Tu práci s virtuálním cestováním po mapě jsem si už dal, rešerši z dalších zdrojů jsem už provedl a co víc, v mnoha případech jsem na tom místě osobně byl. Obsahem mých map jsou jak zajímavosti ve městech, tak i v přírodě, nicméně nečekejte, že zde naleznete mapy z celého světa. A ještě jedna rada na závěr. Nebuďte tolik ambiciózní. Jedna věc je si něco naplánovat doma od počítače a druhá věc je pak vše stihnout v terénu tak, aby to mělo smysl a bavilo vás to. Někdy musíte odpočívat, někdy jíst, někdy přesuny zaberou víc času, než bylo plánováno atd. Nebuďte jako já a nechávejte si časovou rezervu, ať nemusíte dobíhat startující letadla, nebo si krátit cestu autem přes pole atd.    

7) Stáhněte si užitečné aplikace do mobilu

Mít vše na jednom místě je pohodlné. V mobilu mám aplikace leteckých společností, mapy, aplikaci Bookingu, Rentalcars, bankovnictví, překladač a další aplikace. Pokud cestujeme ve skupině a dělíme se o náklady, skvělá evidence a rozpočítání nákladů zajistí aplikace Settle up. Pokud cestujete mimo EU a budete na místě potřebovat data (což ovykle budete), pak si díky aplikaci Airalo můžete pořídit zahraniční virtuální SIM kartu a už při přistání začít používat místní data. Mimo EU je používání dat ze svého tarifu velmi drahé, nezřídka mi po přistání přišla sms s informací, že za 1MB zaplatím 360 Kč. Jenom za poslání jediné fotky bych tak zaplatil několik tisíc korun. A bez dat vám nebudou fungovat mapy, ani další aplikace. Poměrně poluární je aplikace Revolut, která umožňuje platby za výhodné kurzy. Oplatí se mít v telefonu zprovozněné aplikace taxislužeb, jako Bolt, nebo Uber. Můžou nastat situace, kdy tyto služby dokáží zachránit situaci. Například při cestě na letiště může být každá minuta drahá a stahovat aplikaci a registrovat se do služby taky nějaký čas spolkne. Užitečná aplikace je GetYourGuide, která funguje i jako webová stránka. Přes tuto službu si můžete online koupit vstupenky, ale taky si najít výlet s lokálním průvodcem, nebo řidičem. Využil jsem to ve chvílích, kdy jsem neměl auto a chtěl jsem se podívat k zajímavým místům, která nebyla v pěšky dostupné vzdálenosti. Lze si zajistit privátní exkurzi, nebo se přidat do vypsané skupinové exkurze. Občas se může hodit i LuggageHero, aplikace, přes kterou si můžete najít a zaplatit úložnu zavazadel, pokud se s nimi nechcete tahat a nemáte je kam dát. Když už máte v mobilu všechny životně důležité aplikace, pak je dobré ho neztratit, nebo mít dostatečně nabitou baterii. S tím sice nepomůže žádná aplikace, ale powerbanka už ano. 

8) Sbalte se na cestu a vyražte

Pokud je to aspoň trošku možné, kufr nechejte doma a sbalte se do batohu. Čím méně věcí si s sebou vezmete, tím méně jich budete potřebovat. S batohem se vám lépe půjde, budete mít vždy volné ruce, na letišti díky batohu ušetříte spoustu peněz i času. Já používám batohy značky Montane, jsou lehké, odolné, snadno projdou na letišti a hodně se do nich vejde. Batohy, ale i další potřebné vybavení si můžete prohlédnout například v obchodech Travellight, 4camping, nebo Procamping. O zavazadlech na cestu se více rozepisuji zde.

Závěrem

Pokud jste dočetli až sem, gratujuli, právě jste zdarma v několika minutách dostudovali univerzitu cestování. Některá témata rozebírám více do hlouby v této kapitole, ale jinak za tím opravdu víc tajností, dovedností, ani umění není. Neexistuje žádný univerzální recept na skvělou, nebo levnou dovolenou, nebo expedici. Pro každého je skvělé a levné něco jiného. Není problém si za málo peněz koupit letenku po Evropě, ubytování a zkusit si naplánovat svůj první sólo výlet. A pokud se vám to zalíbí, klidně příště můžete mimo Evropu a na delší dobu. S každou další cestou v sobě najdete více odvahy a sebedůvěry a získáte více zkušeností. Tak směle do toho, stojí to za to.