Anglie - Londýn
Navštíveno: 2x 2023


Základní rozpočet:

Letenky Ryanair: 1400 Kč

National Express: 644 Kč

Ubytování: 3750 Kč (Stepney Green 17, Double bedrooms, 2 noci)

Hromadná doprava: 350 Kč

Jídlo: 850 Kč

Celkem: 6.994 KčO Londýnu asi není třeba dlouze vyprávět, i lidé, kteří v něm nikdy nebyli určitě vyjmenují řadu památek a pamětihodností typických pro toto město. Mnohé z nich se pravidelně objevovaly v učebnicích angličtiny, jiné jsou známé z televizních záběrů, reportáží časopisů a dalších médií. V Lodnýně najdeme spoustu významných světových muzeí, řadu z nich lze navšívit zdarma. Město je také centrem sportu, mimo jiné hostí slavný tenisový turnaj Wimbledon a sídlí v něm spousta slavných fotbalových klubů. Zkrátka důvodů, proč toto město navštívit je mnoho a každý si snadno najde ten svůj. 

Pro cestu do Londýna jsme využili služeb společnosti Ryanair, která provozuje linku Praha - Londýn a léta na letiště Standsted, ale možností je samozřejmě mnoho. Například Wizzair létá na letiště Luton. Obě zmíněná letiště jsou zhruba 50 km od Londýna a je potřeba se z nich dopravit do centra.

Doprava z letiště Standsted

Dopravu z letiště Standsted do centra Londýna zajišťuje autobusový dopravce National Express. Nutno upozornit, že cesta autobusem z letiště do centra a zpět může být stejně tak drahá, jako letenka do Londýna. Levnější jízdenku lze pořídit v předstihu v rezervačním formuláři, dražší pak přímo v kiosku na letišti. Zpáteční jízdenka pro jednoho pasažéra se může pohybovat kolem 15£ v levnější variantě a kolem, 25£ v té dražší. Pro levnější cenu je potřeba jízdenku koupit online a s předstihem několika týdnů. Pokud koupíte jízdenku předem na přesný čas, máte také jistotu, že se do autubusu dostanete. V opačném případě (varianta open ticket) se může stát, že se dostanete až do některého z dalších autobusů a čekáním ve frontě strávite desítky minut. Naopak cestou zpět na letiště se zase může přihodit, že vás autobus, na který čekáte, nevezme, protože místa jsou obsazená, nebo zarezervovaná. Papírovou jízdenku si lze koupit ve stánku v letištní hale, ale zřízenci dopravní společnosti je prodávali i lidem čekajícím ve frontě na autobus. Z letiště jezdí i vlaky, ale jsou dražší, než autobusy a nestaví na tolika místech. 

Doprava po Londýně

Z pohledu turisty mi přišlo metro jako ideální způsob dopravy. V kombinaci s typickými dvoupodlažními autobusy vás spolehlivě dopraví ke všem myslitelným památkám. Výhodou je, že si nemusíte kupovat ani jízdenku, stačí k terminálu na turniketu, nebo u vstupu do autobusu přiložit platební kartu. Systém je nastaven tak, že i když budete jezdit celý den, nezaplatíte víc, než činí celodenní jízdné. Při výstupu z metra si opět otevřete turnikem platební kartou. Použijte ale tu stejnou a i stejnou platební metodu. Platíte-li například vstup kartou, použijte ji i na výstupu. Máte-li kartu nahranou v telefonu, opět použijte platbu telefonem při vstupu i výstupu.

Soustava metra je v Londýně mnohem rozlehlejší, než v Praze. A narozdíl od Prahy, v Londýně z jednoho nástupiště jezdí vlaky do různých směrů. Není ale důvod panikařit, jen je potřeba znát název konečné stanice vaší linky a na ten správný vlak si počkat.

Velmi snadná je i doprava autobusy. Jezdí jich hodně, jezdí často a nejsou nijak drahé. Za jízdu zaplatíte stejně jako v metru platební kartou, nebo jinou bezkontaktní metodou. Jízda stojí libru. Autobusy jsou dvoupatrové, z patra je pak pěkný výhled na okolí.      

Kde se v Londýně ubytovat?

Je to hodně otázka rozpočtu a osobních preferencí, ale pokud pro cestu do Londýna využijete letišťe Standsted, pak poměrně cenově příznivé a strategicky umístěné mohou být ubytovací kapacity mezi a v blízkosti stanic metra Mile End a Whitechapel. Obě jsou stanicemi metra na District line, která vás bez přestupů dopraví během chvíle do samotného centra Londýna. Pokud vystoupíte na stanici Tower Hill, ocitnete se u Tower of London, hradu, v němž jsou ukryty korunovační klenoty. Hned u něj se nachází možná nejikoničtější londýnská pmátka, Tower Bridge. Přejdete-li po mostě na druhý břeh, nemůžete minout HMS Belfast, loď z druhé světové války, která dnes slouží jako muzeum. A pokud stejným metrem pojedete na stanici Westminster, uvidíte Big Ben a Westminsterské opatství. Pokud se v Mile End a okolí ubytujete, nebuďte překvapeni, že si budete občas připadat více na blízském východě, než v evropské metropoli. Pocit nebezpečí, nebo ohrožení jsme ale neměli, jen je kolem zkrátka více šašliků, kebabů a šátků. Osobně s tím problém nemám a být přímo na trase na letiště i do samého centra Londýna za dobrou cenu ubytování je velký benefit. 

Co v Londýně vidět?

Těch možností je nepřeberně a důvodů. proč navštívit Londým zrovna tak. Většina návštěvníků, příjíždějících na pár dní bude chtít vidět ty nejznámější památky, jako Tower Bridge, Big Ben, Westminsterské opatství, Buckinghamský palác a další. Vstup do těchto památek je zpoplatněný a o úplně symbolickou cenu se nejedná. Londýn ale nabízí spoustu míst, muzeí, nebo galerií, kam je vstupné zdarma. Přesto je potřeba si vstupenku opatřit na oficiálních stránkých konkrétního místa, protože zájem bývá velký. Nepodceňte ho a vše si zařiďte dlouhu dopředu. Odkazy na některé z bezplatně otevřených atrakcí jsou v horním levém menu. Objednání vstupenek dlouho předem ale platí v zásadě pro všechny londýnské památky. Taková studia, kde se natáčel Harry Potter bývají vyprodaná na několik měsíců dopředu.

Známá místa Londýna

Nejikoničtější památky jsou koncentrovány okolo stanice metra Westminster. Pokud z metra vyjdete na povrch, zjeví se před vámi Big Ben, Westminsterský most, palác i opatství a Londýnské oko. Pěšky odsud můžete přes St. James Park dojít k Buckinghamskému paláci, nebo podél parku k Trafalgar Square. Další důležitou stanicí metra je Tower Hill, u které se nachází hrad Tower i symbol Londýna Tower Bridge. Obě stanice metra, Westminster i Tower Hill se nacházejí na lince metra Distric line.

British Museum

V expozicích British Musea najdete předměty ze všech historických období, světadílů a zemí. Výhodou je vstup zdarma, ovšem je potřeba se předem na webu muzea zaregistrovat. Do mailu poté obdržíte vstupenku, kterou někdy kontrolují a někdy ne. Nevýhodou je, že exponátů je v muzeu tolik, že není možné se jim věnovat jednotlivě, aniž byste v muzeu nechtěli strávit několik dní. Ale nenechte se tím odratit, i dvouhodinová návštěva bude stát za to, už jen pro tu atmosféru a nemusíte ani vidět všech 8 milionů exponátů největšího muzea na světě. Bezplatnou registraci si můžete zařídit ZDE.

Imperial War Museum

Další ze skvělých londýnských muzeií je Imperial War Museum. I jeho sbírky si můžete prohlédnout zdarma. Stejně jako u British Musea je jen potřeba se zaregistrovat. IWM je věnováno válkám a konfliktům během historie Britského impéria. Velmi obsáhlé jsou expozice věnováne 1. a 2. světové válce, ale dozvědět se zde můžete i zajímavé informace ke konfliktu v Severním Irsku a dalším místům, kam vkročila bota britského vojáka. Registrace do IWM je k dispozici ZDE.

Demonstrace

Několik set tisíc demonstrantů pochodovalo během naší návštěvy (11.11.23) Londýnem s transparenty a pokřiky na podporu Palestiny. Pochod se neobešel bez dopravních omezení, ale naštěstí proběhl bez konfliktů a potyček. Množství lidí odlišných kultur je v Londýně opravdu značné.  

Vánoční atmosféra

Vánoční atmosféru si můžete vychutnat na spoustě místech, pěkně nasvícená je třeba Oxford Street ale Apple Market díky povedené výzdobě a příjemné atmosféře jednoznačně vyčnívá. Vánoční stánky se nacházejí například i na Leicester Square. Kromě trhů tam můžete obdivovat i sochy filmových hrdinů, jako je třeba Indiana Jones, Mr. Bean, Harry Potter a další. 

Butterfly Trail

Jedná se o dočasnou atrakci v centru Londýna. Na obřích obrazovkách je promítána interaktivní návštěva světa motýlů. Po naskenování QR kódu na svůj telefon dokonce můžete jednoho z motýlů ovládat. Atrakce bývá bezplatně otevřena od 12 do 18 hod. Dle původních plánů se měla na tomto místě nacházet jen do konce roku 2023, ale údajně bylo rozhodnuto o jejím prodloužení i na další rok. Najdete jí u východu ze stanice metra Tottenham Court Road.   

Závěrem

Do Londýna by se dalo jezdit pravidelně a vždy by něčím novým překvapil. Je to jako celý svět se svými přednostmi i negativy koncentrovaný v jednom městě. Vidět hlavní turistká místa je bezpochyby nutnost, ale oplatí se centrem toulat i jen tak, bez nějakého konkrétního plánu. Narazíte tak na spoustu míst a zajímavostí, která by jinak zůstala skryta. Doprava po centru je díky metru a množství autobusových linek snadná a rychlá. Jen snad u toho metra je nejdříve nutné osvojit si systém linek a vlaků, protože funguje odlišně od toho, co známe z Prahy. V Praze se nám totiž nestane, že by nás ze stejného nástupiště zavezl vlak do jiných částí města. V Londýně se to stát může. Tohle město mě ale baví, jel bych znovu, už teď mám připravený seznam míst, která jsem během předešlých návštěv nestihl.