Arménie
Navštíveno: 2021

Rozpočet:
  • Tbilisi - Jerevan - mikrobus: 350 Kč
  • Ubytování Arm hostel Jerevan (3 noci): 200 Kč
  • Celodenní zájezd (GetYourGuide.com) Khor Virap, Garni, Geghard Monastery vč. vstupného (Garni): 1768 Kč
  • Ostatní náklady (jídlo, pití) 2105 Kč
  • Jerevan - Tbilisi - mikrobus: 360 Kč
  • Covid test Jerevan - 680 Kč (vyžadováno pro pozemní cestu do Gruzie)
  • Celkem: 5163 Kč 


Arménie byla po Gruzii a Ázerbájdžánu třetí ze zakavkazských států, který jsem měl možnost navštívit a dá se tak říct, že jsem úspěšně tento region zkompletoval. Možná ale zkompletoval není to správné slovo, protože čím víc se tímto územím zabývám, tím víc nacházím míst, kam se chci vydat příště. Ať už v Gruzii, Arménii, nebo Ázerbájdžánu. Tam pravděpodobně povedou mé kroky hned, jakmile to bude trochu možné. Teď vás ale vezmu na takovou video-prohlídku podzimní Arménií, která mě opravdu mile překvapila. A níže přidám pár tipů pro ty, kteří nad podobnou cestou taky uvažují. Pro úplnost doplním, že cestopis z Arménie navazuje na předchozí cestopis z Gruzie a dohromady tak dává hlavní trasu Praha - Kutaisi - Tbilisi - Jerevan a zpět. 

Cesta z Gruzie do Arménie není nijak komplikovaná. Každé ráno jezdí mikrobusy z Tbilisi do Jerevanu a z Jerevanu do Tbilisi. Pokud budete bydlet v Tbilisi ve starém městě, tak jak doporučuji ve svém cestopisu z Gruzie, tak jen pár stovek metrů to budete mít ke stanici metra Avlabari, před kterou se nachází autobusové nádraží. Před zaparkovanými mikrobusy postávají řidiči a jakmile zamíříte k nim, hned se vás zeptají kam jedete a usadí do toho správného mikrobusu. Na místě je dobré být před devátou hodinou, ale možné, že i kolem desáté nějaký spoj seženete. Cesta trvá něco kolem 4 - 5 hodin. Do Jerevanu zaplatíte 50 GEL, z Jerevanu do Tbilisi 8000 AMD. Obojí je něco kolem 350 CZK.

Na hranicích obvykle problém není, jen já jsem se tam o něco déle zdržel vysvětlováním proč mám v pase razítko z Ázerbájdžánu. Pokud na tom budete podobně, tak vás nakonec stejně pustí, jen chtějí znát účel cesty, místo pobytu v Arménii, důvod návštěvy Ázerbájdžánu a pár dalších odpovědí na otázky s touto tématikou. Je pravděpodobné, že ten dialog bude v ruštině. Do Ázerbájdžánu s arménským razítkem je to prý větší problém, ale osobně vyzkoušeno nemám.    

V Jerevanu lze z autobusového nádraží dojít pěšky k likérce Ararat a od ní přes Victory Bridge, neboli Most Vítězství do centra. Já jsem bydlel na ulici Mesrop Mashtots, což je takový hlavní bulvár. Na této ulici se nachází Modrá mešita a jen nedaleko Kaskády, nebo Náměstí Republiky. Kromě toho i dost obchodů s potravinami, nebo restaurací.  

Již Neaktuální: Při cestě zpět do Gruzie jsem musel v Jerevanu podstoupit PCR test. Bez ohledu na očkování ho na hranicích chtějí a nevypadalo to, že by o tom chtěli diskutovat. Doporučuji tedy včas zařídit. V Jerevanu je několik laboratoří. Já jsem to měl nejblíž do laboratoře Prom - Test na Yeznik Kohgbatsu 28. Jen pár desítek metrů od mého ubytování. Cena za test byla 15.000 AMD, což je nějakých 680 Kč. Je dobré tam zajít ráno, na výsledek se čeká 9 hodin a je potřeba ho vyzvednout osobně, do mailu nechodí. Pokud nestihnete ráno, tak kdykoliv během dne s tím, že výsledek bude druhý den. Systém tam mají poměrně zmáknutý, vyjedete si jen papírek s číslem a světelná tabule vás zavolá, jakmile budete na řadě. Před testem vám dají vybrat, jestli chcete vzít vzorek šťouráním v nose, nebo výtěrem z jazyka. Volil jsem druhou možnost, jelikož jsem ji těsně před odběrem pojistil náležitým vykloktáním a vypitím velké vodky v restauraci za rohem. To nemohl žádný vir přežít. Levnější možností, jak se nechat testovat je kancelář přepravní společnosti na hlavním autobusém nádražím (tom, na které přijedete z Tbilis). Test vyjde na 10.000 AMD, ale je potřeba tam být ideálně před 9 hodinou ráno. Doufejme, že informace ohledně testů budou brzo nepotřebné a cestovat se bude dát opět bez omezení.

Peníze jsem v Jerevanu vybíral z bankomatů, ani jeden po mě nechtěl poplatek. Nesehnal jsem ale místní simkartu. Spíše pasivně jsem hledal pobočky operátorů, ale ani na jednu jsem za celou dobu nenarazil. V Gruzii jsem jich viděl spousty, v Arménii vůbec. Předpokládm, že data i volání budou v porovnání s tím, na co jsme zvyklí z ČR, směšně levná. Tak jako všude.  

Mikrobusy z Jerevanu do Tbilisi jezdí opět z autobusového nádraží, a to ráno případně dopoledne. Pokud si dobře pamatuji časy odjezdů, pak v 9:00 a v 10:30. Vždy je ale lepší si to ověřit. V kanceláři dopravce je možné si koupit jízdenku předem, to jsem ale neudělal a tam i zpět ji kupoval až na místě. V sezóně to ale může být riskantní řešení, pokud potřebujete odjet v přesný čas.