Co smí a nesmí do letadla

Nikoho asi nepřekvapí, že si na palubu letadla nelze vzít zbraň. Přesto některé aerolinky přepravu zbraně mohou umožňit, ale ta musí být v odbaveném zavazadle, nenabitá a uzamčená v kovém pouzdře určeném na přepravu zbraně (osobně jsem neověřoval). Ale s pistolí asi za poznáním cestuje málokdo. Mnohem častěji to třeba budou různé turistické hole, přenosné vařiče, dětské kočárky, pes, elektronika a podobné, frekventované položky. Jak to tedy je s nimi?

Aby to nebylo úplně snadné, každá letecká společnost může k věcem, nebo zvířatům které standardně projdou bezpečnostní kontrolou přistupovat rozdílně. Neexistuje tak univerzální rada, kromě té, že v případě nestandardní situace je vždy lepší se předem informovat u patřičné letecké společnosti. 

Pokud je řeč o bezpečnostní kontrole, tak ta se v EU řídí prováděcím nařízením komise EU 2015/1998, které obsahuje seznam zakázaných předmětů, ale i postupů kontroly, nárokům na pracovníky bezpečností služby apod. a protože se jedná o nařízení EU, lze předpokládat, že mimo EU se může mírně lišit. Ne, že by jindy bylo možné si třeba zbraň na palubu vzít, ale nařízení může být mnapříklad ješt přísnější u některých položek.

Standardně není možné vnášet na palubu hořlavé předměty, plyny, žíraviny, pyrotechniku, poškozené, nebo necertifikované baterie

Cestování s dronem. Řadu podrobných informací a diskuzí o problematice a legislativě týkající se dronů můžete najít na webu Dronpro.cz