Estonsko
Navštíveno: 2019, 2023

Rozpočet

 • Letenky: 2356 Kč
 • Půjčení auta 6 dní: 2818 Kč
 • Poplatek za přeshraniční přejezd s autem: 1200 Kč
 • Benzin: 2928 Kč
 • Ubytování Tartu, 1 den: 1656 Kč/4 os.
 • Ubytování Lahemaa, 2 dny: 4320 Kč/4 os.
 • Ubytování Tallinn, 2 dny: 5568 Kč/ 4 as.
 • Ubytování Parnu, 1 den: 1728 Kč/4 os.
 • Jídlo a další drobnosti: 1200 Kč/ os.
 • Cestovní pojištění: 280 Kč
 • Vstupné námořní muzeum Tallinn: 360 Kč
 • Vstupné muzeum starých aut Jarva-Jaani: 170 Kč
 • Jízdenka na trajekt Naissaar: 530 Kč
 • Celkem za osobu: 9950 Kč (společné náklady, auto, benzin, ubytování... jsou rozpočítané mezi 4 osoby)

Itinerář

 • Riga (Lotyšsko) - Turaida (Lotyšsko) - Tartu (Estonsko)
 • Tartu - Peipus lake - Narva - Vodopád - Kunda - Lahemaa
 • Raketové základny, partizánský bunkr - Jarva Jaani - Viru Raba
 • Jagelský vodopád - Tallinn - Lenusadam námořní muzeum
 • Ostrov Naissaar - Tallinn
 • Tallinn - Parkli clif - Rummu - Parnu
 • Parnu - Riga
 • Riga - Praha

Tartu

Tartu je univerzitní město a druhé největší město v Estonsku. Na jeho náměstí se nachází Tartu Kunstimuuseum, které sídlí v domě, který je, nebo aspoň vypadá, že je postaven nakřivo. V muzeu je vystaveno výtvarné umění. Na okraji města se nachází dům Tagurpidi Maja, který je otočený střechou dolů. Podlahy uvnitř, které by za normálních okolností byly stropem, jsou lehce šikmé a možná i to způsobuje takový zvláštní pocit nerovnováhy. Dají se tam ale pořídit zajímavé fotky, nebo videa. Zvlášť, když je následně otočíte vzhůru nohama. Mimo to Tartu zaujme poměrně vysokou sazbou pokut za parkování, 30 Eur za takto nízkou míru společenského ohrožení není úplně málo. 

Narva

Narva je hraničním městem s Ruskou federací. EU a RF od sebe dělí jen řeka Narva. Ve městě se nachází Heřmanova pevnost, která je hlavním lákadlem, ale jsou zde i jiná zajímavá místa. Například stará a rozlehlá fabrika Krenholm. Ta sice byla v době naší návštěvy zavřena, ale předem si zřejmě lze domluvit prohlídku. Určitě by to stálo za zkoušku, svého času byla továrna Krenholm jednou z největším textilních továren na světě. Dalším místem, které stojí za zmínku jsou nedaleké kasematy, což jsou historická sklepení a chodby sloužící dělostřelcům. 

Kunda, Tolsburg, Valastský vodopád

Škoda Kundu nevidět. Zvlášť, když je po cestě od Valastského vodopádu do Národního parku Lahemaa. Ve městě je stará cementárna, ale na pobřeží za městem jsou ještě poměrně zachovalé ruiny hradu Tolsburg. Okolí hradu a hrad samotný připomíná Skotsko, nebo Irsko. Vstup do hradu je zdarma. 

Jarva-Jaani

Muzeum, nebo vrakoviště se spoustou exponátů, z nichž si většinu můžete prolézt. Je zde velké množství hlavně požárních vozů různého stáří a určení, ale nechybí ani zemědělská technika, nebo stará osobní auta. Vstupné činí 7 Eur, v areálu budete s největší pravděpodobnosti úplně sami a můžete tam strávit kolik času chcete. Zajímavé a zábavné místo. 

Raketové základny a lesní bunkr

Zhruba v polovině cesty mezi Jarva-Jaani a Kundou se nachází raketové základny Rohu a Kadila. Ty sloužily za dob Sovětského svazu ke skladování a případnému odpalování raket s jadernými hlavicemi s doletem až 2000 km. Oba bunkry jsou od sebe vzdáleny asi 5 km, vede k nim nezpevněná cesta, po které lze jet i autem. Ve stejné oblasti je i partizánský bunkr odbojové organizace lesních bratří.

Národní park Lahemaa

Lahemaa je největším národním parkem Estonska. Nachází se v něm množství rašelinišť, bažin, zálivů a také bludných balvanů. Ty jsou typické pro celé Estonsko. Uvnitř parku Lahemaa jsou naučné a turistické stezky, mezi nejzajímavější určitě patří stezka v oblasti Viru Raba. V oblasti NP Lahemaa se nachází i vrak lodi Raketa (Laevavrakk) a ponorková základna Hara

Ponorková základna Hara

Hara je ponorková základna, kterou vybudovalo sovětské námořnictvo v roce 1958. Sloužila k demagnetizaci ponorek, což byl proces, který měl ponorky učinit neviditelné pro nepřátelská plavidla a méně náchylné k námořním minám. Komplex je od rozpadu SSSR opuštěný, základnu si můžete celou projít. V sezóně je vstupné 6 Eur, my jsme dorazili před sezónou a prošli si vše zdarma. 

Tallinn

Tallinn je bývalé hansovní město, s velmi zachovalým historickým rázem. Více než polovina budov centra města si prý uchovala svůj vzhled, který má původ ve 13. století. V Tallinnu žije necelého půl milionu obyvatel, nejbližším větším městem jsou 80 km vzdálené Helsinky, kam se dá snadno z Tallinnu dostat trajektem třeba na jednodenní výlet. Tallinn je krásné město, které není přecpané lidmi a určitě se oplatí věnovat mu víc, než jen třeba jeden den. To nejkrásnější se sice nachází v centru města, ale vyplatí se navštívit i námořní muzeum Lennusadam, betonové monstrum Linnahal, nebo věznici Patarei. Ta teď sice prochází rekonstrukcí, ale někde od sezóny 25/26 by měla být opět otevřená. Další tip na výlet z Tallinnu může být ostrov Naissaar, kde se vyráběly námořní miny. Tam se lze dostat lodí, která vyplouvá z přístavu Pirita, což je předměstí Tallinnu. 

Betonové monstrum v Tallinnu postavené k příležitosti letních Olympijských her v Moskvě v roce 1980. Nachází se mezi námořním muzeem a přístavem v Tallinnu. Původní účel byl sportovní palác kombinovaný s pozicemi pro dělostřelectvo. Dnes je z větší části místo uzavřené. 

Námořní muzeum Lennusadam

Námořní miny na ostrově Naissaar

Na ostrov Naissaar se lze dostat jen lodí, která tam jezdí jen v sezóně. Palubní lístky se kupují předem online, jeden zpáteční stál 22 Eur, koupit se dají zde https://monica.ee/soidugraafik-naissaarele

Na ostrově jsou pozůstatky někdejších dělostřeleckých baterií a hlavně komplex budov, kde se skladovaly a vyráběly námořní miny. Vše je volně přístupné a po ostrově jsou stále rozeseté kovové pláště námořních min. Loď na ostrov obvykle dorazí kolem 11 hodin, spíše lehce po a odplouvá v 17, nebo 18 hod. Je to tak akorát na to, vše stihnout, pokud jste zvyklí se pohybovat rychle. V opačném případě je možné si domluvit projížďku armádním náklaďákem ke vše zajímavým místům. Cena za osobu je 25 Eur. 

Rummu

V Rummu se nachází bývalý vápencový lom, ve kterém pracovali vězni z nedaleké věznice. Aby mohla těžba probíhat, byla odčerpávaná podzemní voda, která vlivem těžby pronikala na povrch. Po ukončení těžby bylo ukončeno i odčerpávání, což mělo z následek zaplavení věznice a okolí. Za věznicí je hora z vytěžené strusky, která vlivem eroze získala jedinečný vzhled. Na horu se dá vylézt, výhledy na zatopenou věznici stojí za tu námahu. V létě se v jezeře dá i koupat. Místo je oplocené, dovnitř se lze dostat za drobný poplatek, který se platí elektroniky. Tohle bylo opravdu parádní místo, jsem rád, že jsem ho zařadil do itineráře a můžu ho jen doporučit.  

Co bych ještě chtěl vidět, nebo udělal jinak?

 • Navštívil bych ostrov Saarema, na kterém jsou k vidění větrnné mlýny, pevnost v Kuressaare, nebo jezírka vzniklá v kráterech po pádu meteoritů. Ne všechny autopůjčovny umožňují použití trajektu, pokud budete na ostrov chtít, ověřte si v podmínkách půjčovny, zda je to možné.
 • Ve městě Haapsalu bych navštívil železniční muzeum. Menší obdobu vrakoviště v Jarva-Jaani, jen místo aut lokomotivy.
 • Národní park Soomaa. Obdoba parku Lahemaa, rašeniliště, potůčky, bažiny a dřevěné chodníčky vedoucí skrz ně.
 • Přidal bych 1 - 2 dny navíc
 • Počasí začátkem května bylo na turistiku nakonec skvělé, okolo 15°C a až na výjimky slunečno, místy zataženo. Dle předpovědi ale mělo spíše pršet, což se nakonec nevyplnilo.
 • Výhodou jsou dlouhé dny. Vidět je brzo a stmívá se pozdě, během dne tak lze stihnout více věcí  

Trajekt z Tallinnu do Helsinek (cesta z roku 2019)