Gruzie


Výlety:

Tbilisi - Ananuri, Gudauri, Kazbegi

Transfer z Kutaisi:

Georgian bus

Sirné lázně Tbilisi

Chreli-AbanoNavštíveno: 2019, 2021

Rozpočet:

  • Zpáteční letenka Praha - Kutaisi (Wizzair): 800 Kč
  • Auto Kutaisi - Tbilisi (1 den): 1445 Kč půjčení + 1151 Kč vrácení v jiném místě + 882 Kč benzín. Celkem 3478 Kč
  • Výlet Tbilisi - Jvari - Zhinvali - Ananuri - Gudauri - Gergeti (GetYourGuide): 778 Kč
  • Vstupné: Prometheova jeskyně: 170 Kč, Stalinovo muzeum: 70 Kč, Uplistciche 170 Kč, Sirné lázně Royal Bath 365 Kč
  • Ubytování: Pirosmani Hostel Chiatura (1noc): 350 Kč, Alcatraz Jail Hostel Tbilisi (2noci): 235 Kč
  • Ostatní náklady (jízdné, jídlo, pití, drobnosti..): 1650 Kč

Celkem: 8066 Kč 


Je to pár dní, co jsem se vrátil ze své druhé cesty po Gruzii a už začínám plánovat, kdy se tam vydám zase. Gruzie, ale i celý kavkazský region toho má tolik co nabídnout a čím více se o něj zajímám, tím víc nacházím míst, kam bych se příště chtěl podívat. V roce 2019 se mi podařilo navštívit Gruzii a Ázerbájdžán, letos (2021) Gruzii a Arménii. A to i s ázerbájdžánským razítkem v pase, jen to vyžadovalo obsáhlejší konverzaci s arménským pohraničníkem v ruském jazyce, protože anglicky neuměl. Ale zase nic dramatického, spíše je to o trpělivosti. Níže je ke shlédnutí video z Gruzie, tak jak jsem ji viděl já a úplně dole nějaké tipy, rady a přehled nákladů.  

Na každý let do Kutaisi navazuje autobus do Tbilisi, Batumi, nebo Gudauri. Autobusy stojí před letištní halou, a to i v noci. Nemusíte se tedy bát nočního příletu. Jízdenka se dá koupit na místě, nebo přes georgianbus.com. Do Tbilisi stojí 140 Kč 

Místo Uberu si stáhněte aplikaci YandexGO. Tedy pokud ho plánujete využít.

V Gruzii funguje getyourguide.com, kde si můžete vybrat z velké nabídky zájezdů. Hodí se hlavně pro případy, kdy si nechcete půjčovat auto.

Řízení v Gruzii má svá specifika. Hlavně ve výkladu pravidel silničního provozu. Řidiči nerespektují plnou čáru, často nesvítí, někteří někdy ani v noci, jiní jsou zase schopní mít červené světla na autě jak vzadu, tak vepředu, což může být lehce matoucí. Kolem silnic a často i na nich se vyskytuje dost zvířat. Nejčastěji psi, krávy, nebo vepři. Není to ale nic, na co by se nedalo zvyknout. Často je to spíše úsměvné, než nebezpečné, ale zvýšená míra opatrnosti není nikdy na škodu. Silnice jsou ve velmi dobrém stavu a provoz bývá mimo velká města (Kutaisi, Tbilisi) mírný. Řízení v Gruzii v zásadě není nijak stresovou záležitostí.

Hodně lidí má obavu z toulavých psů, ale většinou jsou dobře živeni a nejsou agresivní. Spíše naopak, často se přijdou pomazlit. V Gruzii funguje nějaký fond, do kterého občané mohou přispívat a z něhož se hradí péče a jídlo pro volně žijící psy.

V Tbilisi je několik sirných lázní. Asi nejlevnější jsou lázně č. 5, které jsou takové starší a autentické. Žádný luxus. V žádných lázních, snad kromě Royal Bath neberou karty, pouze hotovost. Nejhezčí a nejluxusnější jsou lázně Chteli - Abano. Jsou ale také nejvíce navštěvované, vyplatí se tedy si udělat rezervaci předem, ideálně zde: https://chreli-abano.ge

Bydlení v Tbilisi bych hledal ve starém městě někde kolem lanovky, nebo mezi Metekhi Bridge a Bridge of Peace. Vše důležité tak budete mít v pěší dostupnosti.