Itálie - Řím
Navštíveno: 1995, 2022

Základní rozpočet:

  • Letenka Praha - Řím: 398 Kč/os.
  • Ubytování: (4 noci, Hotel Villa San Lorenzo Maria) 5.075 Kč
  • Vstup Colosseum & Forum Romanum: 544 Kč/os.
  • Vstup Vatikánská muzea: 658 Kč/os.
  • Vstup Andělský hrad: 475 Kč
  • Jídlo a drobnosti: 2.500 Kč

Celkem: 9.650 KčŘím byl mým prvním vysněným městem, které jsem jako malý kluk navštívil a zřejmě proto jsem dlouho neměl touhu se do něj podívat znovu. Prostě jsem ho považoval za navštívený. A byť jsem tehdy do Fontány di Trevi vhodil minci, trvalo téměř 30 let, než mě mohl Řím opět přivítat. A musím přiznat, že mě velmi mile překvapil, možná ještě více, než tenkrát. No a protože tehdy jsem ještě neměl foťák a dneska už ho mám, mohu se podělit i o pár fotek z věčného města. 

Návštěvu Říma jsme naplánovali na prosinec a musím říct, že to byla výborná volba. Počasí bylo na chození městem ideální, ve dne kolem 15°C, místy i mírně víc. Turistů bylo výrazně méně, než v hlavní sezóně a ceny byly přijatelné. K tomu delikatesy italské kuchyně a spousta nádherných památek.

Colosseum

Jednu z nejznámějších světových památek netřeba představovat, pravděpodobně k ní zamíří každý návštěvník Říma. Navštěvníky spíše bude zajímat, jak to funguje se vstupenkami. Protože je o tuto památku nebývalý zájem, je více než vhodné si vstupenky opatřit předem online. V rámci vstupenky bývá i vstup do Forum Romanum, které se nachází hned přes silnici. Vstupenka se kupuje na přesný čas, je proto dobré být na místě včas.

Andělský hrad

Papežská pevnost, původně vybudovaná císařem Hadrianem jako mauzoleum. Nachází se na břehu řeky Tibery na dohled od Vatikánu. Návštěvu lze doporučit už jen pro úžasné výhledy. 

Další památky

Řím je úžasný v tom, že se po něm můžete toulat naprosto bezcílně a přesto narazíte na spoustu zajímavých míst a památek. A samozřejmě nelze vynechat ani Vatikán. Budete-li si plánovat výlet do tohoto města, nespěchejte z něj zbytečně moc rychle, i po 4, nebo 5 dnech se určitě nebudete nudit.