Jak se orientovat na letišti
Vypadá to složitě, ale složité to není. Každé letiště totiž funguje na stejném principu. Přijít, najít přepážku k dobavení, odbavit se, projít bezpečnostní kontrolou, dojít ke Gatu, odkud vaše letadlo poletí a tam počkat, než vás do něj pustí. Vzlétnete, poté přistanete, přivezou, nebo nasměrujou vás do příletové haly, tam si vyzvednete zavazadlo, pokud máte, projdete pasovou kontrolou, pokud je nutná a vyjdete z haly ven. Tam si vezmete taxík, nebo nasednete na vlak, nebo autobus do centra města. Takto ve zkratce. Provozovatelé žádného letiště nechtějí, aby se jim bezprizorně toulaly stovky lidí po letišti. Byť tedy letištní haly vypadají často poměrně sterilně a nepřehledně, vše má svůj řád a všude jsou velké cedule a obrazovky sloužící pro snadnou orientaci. A pokud je nejhůř, vždy se můžete nějakého zaměstnance zeptat, nebo požádat o pomoc. Přesto jsou ale situace, na které je dobré myslet předem a dle nich se zařídit.
Většina standardních letišť má jeden, nebo dva terminály, které navíc bývají blízko u sebe a obvykle jsou přímo průchozí. Příkladem třeba letiště Václava Havla v Praze, nebo Ference Liszta v Budapešti a dalších podobných letištích, na kterých je orientace velmi snadná. Problémem na takových letištích není ani to, pokud si spletete odletový terminál, protože během chvilky přejdete do toho správného. Ale na řadě letišť třeba v Asii, nebo USA to už tak snadné není a taková chyba může vyjít draze, neboť terminály od sebe mohou být vzdáleny i několik kilometrů. Oplatí se proto nepodcenit přípravu už před příletem na letiště a ujistit se, že míříte opravdu na ten správný terminál. Každé letiště má své webové stránky, na kterých najdete jejich schémata, služby, kontakty, seznam příletů, odletů a podobně. Nebudete-li si něčím jisti, navštivte web konkrétního letiště. Pokud například letištěm v Dubaji projde ročně úspěšně kolem 90 milionů cestujících, pak neexistuje důvod, aby se to nepovedlo vám.
Počítejte s dostatečnou časovou rezervou. Zvlášť pokud jste zmatkáři, letíte poprvé, nebo letíte z velkého letiště. Standardně letecké společnosti uvádějí časové rozmezí, kdy je vhodné dorazit na letiště, kdy projít kontrolou apod. Pokud budete na letišti 2 hodiny předem, pak máte dostatek času. Pokud to bude obří letiště odbavující desítky milionů pasažérů ročně, nic nezkazíte, pokud si přidáte hodinku navíc. Je lepší si dát v klidu kafe na letišti, než v centru města s tím, že je času dost a pak třeba nestihnout let kvůli dopravní zácpě cestou na letiště, nebo nečekaně dlouhé frontě k přepážkám odbavení a poté podruhé k rámům bezpečností kontroly. Situaci může usnadnit i vhodné plánování času odletů, pokud je na výběr.
S časovou rezervou raději počítejte i pokud cestujete s dětmi. I takový dětský kočárek totiž musí projít bezpečnostní kontrolou a až poté je naložen do letadla. Pro mezidobí bez kočárku lze na letišti využít univerzální kočárky, které obvykle na letištích bývají k zapůjčení. Pokud jsou děti mladší než 15 let, počítejte s tím, že s nimi budete muset jít osobně na pasovou kontrolu a nebude možné využít automatickou bránu. Letiště bývají vybavená i zázemím pro děti, jako jsou přebalovací pulty, ale i dětské koutky. O tom, jak bude probíhat cesta s dětmi se můžete předem informovat na webu letiště, ale i letecké společnosti.
Na letišti se řidťe patřičnými instrukcemi a letovým řádem. Na něm vždy uvidíte, z jakého Gatu vaše letadlo poletí a kdy. Může se stát, že bude let opožděn, ale avizované zpoždění nakonec může být menší. Sledujte proto letový řád a nepropásněte odlet třeba během procházení Duty free.
S dostatečnou časovou rezervou a včas obstaranými informacemi z oficiálních a relevantních zdrojů (diskuze na FB obvykle není relevantní zdroj) by váš odlet a přílet měl proběhnout naprosto hladce. A pokud by z nějakého vámi nezaviněného důvodu došlo ke zpoždění vašeho letu, můžete využít službu ClaimCloud. Ta za vás vyřeší odškodnění zmeškání navazujícího letu, nevpuštění na palubu, zrušení letu, nebo ztrátu, nebo poškození zavazadla. Vše funguje online. Služba ClaimCloud není pojištění, není tedy nutné ji mít sjednanou předem.