KyprNavštíveno: 2020, 2023


Rozpočet:

 • Letenka Praha - Larnaca (Wizz): 1.400 Kč
 • Půjčení auta (5 dní): 2.800 Kč
 • Benzín: 1000 Kč
 • Ubytování Paphos (Theo Sunset Bay Hotel, 2 noci): 3.400 Kč
 • Ubytování Nicosia (Asty Hotel, 1 noc): 1.700 Kč
 • Ubytování Larnaca (Livadhiotis City Hotel, 2 noci): 2.500 Kč
 • Pojištění: 400 Kč
 • Vstupné Adonis Bath: 250 Kč
 • Vstupné Larnaca Castle: 65 Kč
 • Vstupné Tombs of the Kings: 65 Kč
 • Jídlo a drobnosti: 2.500 Kč Celkem: 16.080 Kč


Proč Kypr?

Kypr by mohl být výbornou alternativou pro každoroční dobyvatele Jadranu, ale má co nabídnout i baťůžkářům, případně lidem toužícím po levné a příjemné dovolené. Z Prahy létá do Larnaky Wizz Air a do Pophosu létal Ryan Air. Ten aktuálně ale lety na této lince nenabízí. Letenky od Wizzu se dají sehnat za několik stokorun, ani náklady na místě na bydlení, auto, nebo jídlo nejsou nijak horentní. Příjemné počasí na Kypru panuje i během podzimu, i koncem listopadu se dá koupat. Zároveň je to čas ideální i k chození po trecích a památkách.

Jak na Kypr?

Let trvá 3,5 hodiny, na letišti si lze půjčit auto, nebo co centra Larnaky dojet busem. Jde to ale i pěšky. Je to sice delší procházka, ale zase kolem solného jezera, nebo po chvíli kolem pláží. Budete-li si chtít půjčit auto, doporučil bych vybrat půjčovnu s vozovým parkem umístěným přímo na letišti. Hodně půjčoven, hlavně těch menších a lokálních je umístěno různě po okolí. Některé přílety, nebo odltety bývají v nočních hodinách a přesun na, nebo z několik kilometrů vzdálené půjčovny může být komplikací. Na Kypru se jezdí vlevo, auto s automatickou převodovkou je pohodlnější, ale lze to zvládnout i s manuální. Provoz bývá mírný, silnice mezi městy ve velmi dobrém stavu. 

Larnaka

Larnaka je typickým přímořským městem s promenádou, dlouhou městskou pláží a množstvím restaurací a obchodů. Nabídne i památky, z nichž vyniká kostel Sv. Lazara, hrad, mešita, nebo akvadukt Kamares. Pláže jsou písečné, voda mělká. Pro někoho, kdo hledá čistě oddych na pláži a dobré jídlo může být Larnaka klidně cílovou destinací, ale oplatí se půjčit si auto a vyrazit i do jiných míst. Město od letiště odděluje velké solné jezero, které se v zimně stává domovem plameňáků. Bývají daleko od břehu, ale vidět jsou. 

Ayia Napa

Oblíbeným místem je Ayia Napa. Tam se nachází oblíbená pláž Nissi Beach, která vypadá na fotkách bez lidí nádherně. Ale možnost navštívit ji bez lidí asi mít nebudete a lidí je na ni opravdu hodně. Pláže jsou opět písčité, voda mělká. Takové místo pro rodiny s dětma. Aiya Napa pak samozřejmě nabízí i noční život, barů a různých podniků je na hlavní třídě dost. Pokud bych vyrážel hlavně za zábavou, pak bych se asi ubytoval zde. Mimo to je ve městě i park soch inspirovaný řeckou mytologií a není to daleko ani k mysu Cape Greco, kde se nachází Modrá laguna, nebo přírodní most Kamara Tou Koraka. Voda v Blue Lagoon je opravdu modrá a je ideálním místem pro šnorchlování, nebo skákání do vody z lodi. V těchto místech se také nachází různé jeskyně, nebo skalní útvary. O plážích se zde asi mluvit nedá, pobřeží je kamenné a najít rovnější místo k ležení není nejsnadnější úkol. I přístup k vodě je mírně komplikovanější a je třeba často skákat po kamenech. Za tu námahu to ale stojí. Jen kousek za městem se nachází Sculpture park. Místo, kde jsou vystaveny sochy s tématikou řeckých bájí. 

Známým místem je i Protaras s bílým kostelíkem s modrou střechou. Ten stojí jen kousek od moře. Kolem jsou pak opět písečné pláže. Toto místo působilo o něco klidněji, než třeba pláže v Larnace, nebo Nissi Beach v Aya Napa. 

Kromě moře může Kypr nabídnout i lesy, nebo hory, z nichž nejvyšší je Olympos v centrální části ostrova. Kdo nevydrží celé dny ležet na pláži, může vyrazit i do těchto míst a poznat Kypr zase trošku jinak. Oblíbené je i potápění k vrakům lodí, nebo výletní plavby. Nuda na Kypru rozhodně nehrozí, je zde spousta míst k vidění a dokázal bych si představit se sem vracet opakovaně. Pokud bude přímé spojení z Prahy zachováno a bude štěstí na dobré ceny letenek, tak proč ne. A klidně i na více dní.  

Limassol

Limassol je přístavní město, s dlouho promenádou. Navštívit je možné hrad, nebo se jen tak procházet uličkami starého města. Po Nikósii je Limassol druhým největším městem Kypru, ale oproti Larnace působil poměrně ospale. Za vidění stojí hlavně hrad, nebo dlouhá promenáda.

Nicosia

Nicosia je kromě toho, že je hlavním městem Kypru, zajímavá i tím, že je městem rozděleným hranicí. Mezi domy jsou patrné barikády a ostnaté dráty, které oddělují řeckou část Kypru od turecké. K turecké invazi na ostrov došlo v roce 1974, kdy se turecká armáda na ostrově vylodila a zabrala téměř 40% jeho rozlohy. Motivem bylo zabránění připojení Kypru k Řecku, k čemuž tehdy Kypr směroval a ochraně tureckého obyvatelstva. Z jední části do druhé lze využít hraniční přechody. V Nicosii se nachází jeden pro auta a druhý pro pěší. Ten pro pěší se nachází na konci ulice Ledra. Ta je zároveň i takovým centrem zábavy a nočního života. Pro přechod stačí občanský průkaz EU, hranice je otevřena nonstop. V turecké části jsou restaurace, kavárny, nebo karavansaray Kumarcilar ze 16. století.  

Paphos

Paphos je údajně rodištěm bohyně Afrodity a kdysi byl dokonce hlavném městem Kypru. Dnes je skvělým místem pro rekreaci. Okolo města se nachází množství hezkých pláží i míst k navštívení, například Adonisovy lázně, Avakis Trail, nebo vrak Edro III. V samotném Paphosu se nachází archeologické naleziště a Hrobky králů, které byly pohřebištěm bohatých obchodníků. V centru města se můžete projít po dlouhé promenádě se spoustou restaurací až ke starověkému hradu. 

Vrak lodě EDRO III

V roce 2011 došlo během bouře ke ztroskotání lodi Edro III, která plula z Limassolu na Rhodos s nákladem sádrokartonu. Posádka byla evakuována helikoptérou, náklad byl následně vyložen, ale loď už na místě zůstala. Její odstranění je příliš komplikované a nákladné. Edro III není jedinou ztroskotanou lodí u březích Kypr. Od Paphosu je vidět další vrak, loď Demetrios II. A u Larnaky leží na dně trajket Zenobia, která bývá častým cílem potápěčů. 

Adonisovy lázně

Soustava vodopádů, říčky a jezírek schovaných mezi skalami. Dle pověstí se zde koupával Adonis společně s bohyní lásky Afroditou. K místu vede silnice, která je poměrně rozbitá, ale lze ji zdolat i běžným osobním autem. Vstupné k jezírkům je na poměry Kypru docela vysoké, rovných 10 Euro na osobu. Pro srovnání, vstup k Hrobkám králů v Paphosu, nebo do hradu v Larnace činí hodně lidových 2,5 Euro na osobu. Adonisovy lázně jsou ale pěkným místem, můžete se tu zdržet i déle, vykoupat se, nebo projít kolem vodopádů. V okolí podél cest jsou opět sochy z řeckých bájí, mnohé z nich velmi povedené.

Avakas Trail

Nedaloko od Paphosu se nachází Avakas Trail. Ideální místo, pokud vás omrzí válení na pláži a budete se chtít projít v přírodě. Avakas je trasa, která z velké části vede kaňonem a řečištěm potoka, který jim protéká. Žije zde mnoho druhů ptáků i dalších zvířat. NAvíc je to odsud jen kousek k plážím, na který je někdy možné pozorovat želvy, nebo k dalším místům, jako Adonisovy lázně.

Závěrem

Svou dostupností může být Kypr ideálním místem, kde si prodloužit léto, nebo se ohřát během zimy. Není tam nijak draze, je tam dlouho teplo a obvykle tam mimo hlavní letoviska nebývají davy lidí. Z Prahy trvá let naprosto snesitelných 3,5 hodiny. Sám bych klidně zase někdy na tento ostrov vyrazil. Láká mě hlavně vrak lodi Zenobia, ale i touha více prozkoumat tureckou část ostrova, nebo konečně potkat ve vodě nějakou tu želvu a trošku si s ní zaplavat. A umím si tu představit i delší home office během zimy.