Litva


Navštíveno: 2019

Do Vilniusu jsem dorazil ve 22:00. Večer bylo město téměř vylidněné, počasí bylo příjemné a ubytování v pěší dostupnosti, tudíž jsem pomalu vyrazil z autobusového nádraží přes historické centrum do hostelu. Hned po pár desítkách metrů jsem si všiml vlakového nádraží, které bylo na vysokém náspu vedle hlavní silnice a vedly kněmu úzké schody. Nad schody pak byla nasvícená, historická lokomotiva, které jsem si všiml jako první. Původně jsem myslel, že se jedná o nějakou expozici a protože jsem nijak nespěchal, vyšplhal jsem do strmých schodů se na tu lokomotivu podívat. K mému příjemnému překvapení se jednalo o rozlehlou nádražní hospodu, které byla zasazena mezi historické lokomotivy a vagony. Posezení a výčep v nákladních vagonech, nebo u stolů postavených na kolejích. Protože jsem přijel ve všední den a bylo už pozdě, v areálu už téměř nikdo nebyl, ale rozhodl jsem se, že až pojedu zpět, udělám si čas a zajdu sem na pivo. Toto místo se jmenuje Peronas a rozhodně stojí za návštěvu.

Z nádražní hospody jsem vyrazil hledat ubytování, prošel jsem skrz pěkně nasvícené historické centrum města, pak kolem městských hradeb a pevnosti a po pár stech metrem jsem narazil na Downtown Forest Hostel and Camping. I toto ubytování jsem si objednal předem (8 Eur na noc), jedná se o hostel, ale z těch, ve kterých jsem zatím byl, působil nejluxusnější dojmem. Čistý a upravený dům, obklopený vlastní zahradou a stromy, mezi nimiž bylo udělané posezení s grilováním a venkovní hospůdka. Co mě nepříjemně překvapilo, byla cena piva. Nejenom zde, ale vlastně všude, kde jsem si nějaké koupil. Lahvový, nefiltrovaný Baltas za 3,5 Euro rozhodně není lidová cena. Přesto jsem do jedné lahve zainvestoval a následně šel spát.

6.9.2019 Vilnius

Celý den jsem měl vyhrazený na Vilnius, z hostelu jsem odcházel kolem 9 hodin ráno a až ve 22 mi jel noční bus do Tallinnu. Tuto variantu jsem zvolil kvůli úspoře času, abych mohl spát a zároveň se přesouvat do dalšího cíle. Tento přesun byl ze všech nejdelší, příjezd do hlavního města Estonska byl v 7 hodin ráno, cena za noční jízdenku 12 Euro.

S časem na prohlídku Vilniusu jsem naložil celkem efektivně, viděl jsem vše důležité, nachodil něco přes 20 kilometrů a udělal dostatek fotek. Z významných míst jsem navštívil muzeum KGB (vstup 4 Euro), Geminidasův hrad (vstup 5 Euro), Katedrálu svatého Stanislava, nebo kostel svaté Anny.

Vilnius na mě udělal velmi dobrý dojem, jedná se o krásné a klidné město se spoustou zajímavých míst.

Večer jsem přes nádražní hospodu Peronas zamířil k autobusovému nádraží. V Peronasu jsem si koupil točené pivo (5 Euro) a chvilku poseděl na vycpaném pytli na nákladním vagonu. Před desátou hodinou večerní jsem pak zamířil k nedalekému autobusovému nádraží. V supermarketu na nádraží jsem si chtěl koupit mimo jiné ještě jedno plechovkové pivo do busu (nejlevnější varianta piva v Pobaltí, cca 1 Euro), aby se mi dobře spalo. K mému překvapení mi zřízenec na pokladně namarkoval jen vodu a pečivo ke snídani a pivo z nákupu vyřadil. Nějaký zákon, který zakazuje prodávat alkohol po 20 hodině večer. Evidentně ale platí jen pro obchody, pro hospody a restaurace ne. No nic, nakonec jsem dobře usnul i bez toho. Navíc noční bus nebyl příliš obsazený, takže kromě mojí dvojsedačky byla volná i ta přes uličku, což mi umožnilo se v rámci možností příjemně natáhnout a vyspat. Za tímto účelem je dobré si koupit sezení co nejvíce vzadu, aby vás pak co nejméně lidí, kteří mají v noci potřebu chodit v uličce autobusu, muselo přeskakovat, nebo budit, pokud nejsou přeskoku schopni.