Palestina


Navštíveno: 2016

Palestinu jsem měl možnost navštívit v roce 2016. Konkrétně se jednalo o Betlém, který se nachází asi 10 km od Jeruzaléma. Z Jeruzaléma jezdily autobusy, které musely být na checkpointu zkontrolovány. Nešlo ale o nic neobvyklého, v Betlému se nachází Chrám Narození Páně, kde se údajně narodil Ježíš. Chrám je významným poutním místem mnoha věřících. Přesněji řečeno, Ježíš se narodil v jakési jeskyni a až poté byl nad tímto místem postaven chrám. Přesto to na jeho významu nic neubírá. Naproti chrámu se nachází mešita Omar Ibn Al-Khattab. Ta se stala první mešitou, kterou jsem měl možnost navštívit. Toho dne vypadal Betlém hodně liduprázdně a místní Imám si mě všiml, jak se potuluji kolem a pozval mě dovnitř, čehož jsem využil. Mešita jinak byla úplně prázdná a Imám mě po ní ochotně provedl. 

Protože jsem tehdy ještě neměl telefon s navigací, po městě jsem se ne úplně úmyslně toulal a zavítal i do míst, kam turisté nemíří, což je vidět i z fotografií níže. Pokud jsem potkal místní obyvatele, tak si mě buď nevšímali, nebo se na mě usmívali. Touha Palestinců po nezávislosti ale byla poměrně patrná, mnoho zdí bylo pomalovaných, nebo ověšených vlajkami a nápisy požadující nezávislost.

Chrám Narození Páně

Jedná se o nejdéle, nepřetržitě fungující kostel na světě a místo narození Ježíše Nazaratského. V tomto kostele bývá každý rok zapalováno betlémské světlo, které je poté v podobě plamínku rozesláno do celého světa.