Řecko
Navštíveno: 2022

Itinerář:

 • Atény
 • Santorini
 • Kréta

Rozpočet:

 • Letenka Praha - Atény: 3.300 Kč/os.
 • Ubytování Atény: 1850 Kč
 • Vstupné Parthenon: 550 Kč/os.
 • Městská doprava: 520 Kč
 • Trajekt Atény - Santorini: 1.275 Kč/os.
 • Ubytování Santorini (3 noci, Sunset Faros): 7.886 Kč
 • Půjčení auta Santorini: 2.550 Kč
 • Palivo auto: 500 Kč
 • Půjčení lodi Santorini: 5.000 Kč
 • Palivo lodi: 800 Kč
 • Trajekt Santorini - Kréta: 1.950 Kč/os.
 • Ubytování Kréta (Rea Hotel): 3.475 Kč
 • Půjčení auta Kréta: 11.096 Kč
 • Palivo auto: 1.400 Kč
 • Plavání s koňmi: 2000 Kč
 • Trajekt Kréta - Atény (kajuta): 3.025 Kč/os.
 • Cestovní pojištění: 943 Kč
 • Jídlo celkem: 5.500 Kč
 • Drobné výdaje: 2000 Kč
 • Celkem: 55.620 Kč


Atény, Santorini, Kréta. Hodně muziky za "?" peněz.

Dovolená v Řecku patří v rámci Evropy spíše k těm dražším, zvláště pokud zatoužíte vidět snad až kýčovitě modré stříšky kostelů na souostroví Santorini i z jiné perspektivy, než jen z letáku Lidlu. Santorini, potažmo jeho největší ostrov Théra není co do rozlohy žádný obr, z jednoho konce ostrova na druhý se pěšky dostanete po pár hodinách pěkné tůry. Omezená kapacita ostrova a neomezený zájem o něj se výrazně promítají do cen ubytovacích kapacit. Týden v srpnu v hotelu s vlastním bazénem vyjde bez přehánění i na cenu ojetého vozu. Ačkoliv jak Théra, tak i okolní ostrovy mají co nabídnout, týden zde není potřeba trávit, 3-4 dny stačí. Dokonce sem jezdí výletní lodě z okolních ostrovů jen na den, nebo pár hodin. To je asi zase málo, ale na fotku vhodnou do katalagu s pochutinami z řeckého týdne stačí i to. Kromě zkrácení času stráveného na ostrově je fungujícím tipem, jak si tento dovolenkový ráj pro miliony lidí užít za rozumný rozpočet, naplánovat návštěvu mimo hlavní sezónu a ubytování i další služby objednat s velkým předstihem. Koncem května, nebo začátkem června bude počasí dostatečně příjemné, stejně tak ceny služeb budou nižší a davy turistů menší. 

Atény

Naše cesta po Řecku začala v Aténách. Město, které jsem měl spojené s histoií a dávnými pověstmi jsem vždy toužil vidět a celá léta netušil, jak moc mě zklame. Ano, Akropole dýchá historií a umíte si díky zachovalým sloupům a částem budov představit, jak monumentálně mohlo toto místo před tisíci let vypadat. Dnes jsou to ale asi jediné objekty v Aténách, které nejsou posprejované a kde se neválejí feťáci a bezdomovci. Mimo Akropoli Atény působí poměrně zoufale, neustále vás něco podvědomě nutí si hlídat kapsy a batoh. Posprejované je téměř vše, něco už několikátou vrstvou a bezdomovectví zdá se, má v Aténách už slušně vybudovanou tradici. Ačkoliv Atény alespoň v mých očích nejsou nijak vizuálně líbivým místem, čest výjimkám jako třeba zmíněná Akropole, ve dne, ani v podvečer jsem se necítil nikým ohrožen. Je dobré to město vidět a je dobré se v něm nezdržovat déle, než je nutné. Řecko má mnoho jiných a krásnějších míst. Nechci nikoho od návštěvy Atén odrazovat, jen zkrátka nelze očekávat romantiku z řeckých bájí.      

Atény jsme opustili skrz posprejovaný přístav Pireus, ke kterému snadno dojedete posprejovaným metrem. Cesta trajektem z Atén do Théry, největšího ostrova souostroví Santorini trvá okolo 7 hodin. Pokud nemáte objednanou kajutu, doražte na palubu včas, abyste si mohli vybrat pohodlné místo. Během denní plavby asi není kajuta nutnost, čas na lodi poměrně rychle uteče a na většině lodích jsou pohodlné sedačky, ve kterých se dá spát, nebo i ležet. Doprava trajekty mezi řeckými ostrovy je velmi snadná a cenově dostupná, zajišťovaná je několika lodními společnostmi. Tu nejvhodnější si lze vybrat a objednat přes Direct Ferries

Santorini

Souostroví Santorini je tvořeno několika ostrůvky sopečného původu, z nichž Théra je ten, na který směřují turisté z celého světa kvůli výhledům na bíle domy s modrými střechami. Ty se nacházejí hlavně ve městečku Oia. Připlujete-li lodí, připlujete do jiného města, Fira. Tam si lze vyzvednout půjčené auto, což je asi nejsnadnější způsob dopravy po ostrově. Potíž občas může být s parkováním, u frekventovaných míst může chvíli trvat najít volné místo. Auto, stejně jako ubytování si je vhodné zarezervovat v předstihu, jedná se o ostrov a kapacity bývají omezené. Možností může být i půjčení čtyřkolky, které jsou tam poměrně rozšířené, ale ne každý na nich umí jezdit a občas to podle toho na místních silnicích vypadá. Kde si na Santorini najít ubytování je otázka rozpočtu. S autem ale budou veškeré přesuny snadnější a není tak nutné bydlet například přímo v Oia. Ve vzdálenějších částech ostrova lze najít ubytování na pěkných a klidných místech a do měst třeba jen dojíždět na západ slunce a za památkami a jídlem. My jsme si v tomto stylu našli bydlení v apartmánu Sunset Faros, s vlastní vířivkou na terase a velkým, společným bazénem. Příjemnou kratochvílí na ostrově může být půjčení lodi. Na menší motorový člun není potřeba žádného zvláštního oprávnění a můžete se celý den, nebo půl dne projíždět kolem ostrovů a na pěkných místech se třeba vykoupat. Lepší mi přijde půjčit si loď odpoledne, protože si tak můžete užít západ slunce přímo na moři.     

Kréta

Stejně jako z Atén na Santorini, tak i ze Santorini do Kréty jsme využili trajekt, plavba trvá okolo 2-3 hodin. V hlavním městě Kréty, Heraklionu jsme si půjčili auto, kterým jsme se pohybovali po ostrově. Půjčil jsem cabrio, ale to spíše jen z rozmaru, standardní auto by výrazněji pošetřilo rozpočet celé cesty po Řecku. Kréta je už docela velký ostrov, dlouhý a přesuny po něm zaberou hodně času. Na celé jeho prozkoumání by bylo potřeba minimálně týden. Věnovali jsme se tak jen jeho západní části. Kromě Heraklionu a Chanie jsme se podívali k pláži Balos a Preveli, kde se do moře vlévá sladká voda a můžete se tak na jednom místě koupat jak ve sladké, tak ve slané. Nad pláží Preveli se nachází i stejnojmený klášter. Stejně tak, jako na Santorini, i na Krétě jsme si pobyt ozvláštnili. Na Santorini půjčenou lodí, na Krétě projížďkou a plaváním s koňmi. Obojí za vynaložené peníze stálo. Odkaz na majitelku stájí je v horním levém menu.  

Domů jsme se vraceli opět z Atén, kam jsme se dopravili nočním trajektem. Protože to byla nejdelší plavba, objednal jsem kajutu s výhledem na moře. Dokonce jsme k plavbě dostali i láhev vína. Levnější kajuty jsou ty vnitřní, bez výhledu. Druhý den ráno jsme se odpočatí probudili v Aténách, užili si tam ještě necelý den a večer odletěli domů.  

Obrazem z řecké kuchyně

Závěrem:

Cesta po Řecku se vydařila a vše vyšlo bez sebemenšího problému, viděli a zažili jsme vše, co jsme chtěli. Mírným zklamáním byly jen Atény, které kromě Akropole působily poměrně depresivně. Dojem ze Santorini i Kréty byl ale výborný. Tato cesta po Řecku byla více odpočinkovou a na cenu se úplně nehledělo. Určitě by šla udělat levněji a určitě i mnohem dráž. Pokud bych se chtěl držet studentského rozpočtu, pak bych si na Santorini nepůjčoval loď, na Krétě koně, místo kabria bych vzal standardní auto a na cestu zpět z Heraklionu do Atén bych se obešel bez kajuty. Tím by se cena dala srazit o nějakých 15.000 Kč. Ale vynaložené peníze za to stály, nelituji.