Španělsko - Barcelona


Autobus z letiště:

Aerobus


Navštíveno: 2006, 2023


Základní rozpočet

  • Letenka Praha - Barcelona (Ryanair): 1.842 Kč/os.
  • Ubytování (Hotel El Call, 3 noci): 4.980 Kč
  • Vstup: Sagrada: 812 Kč/os.
  • Vstup: Park Guell: 250 Kč/os.
  • Vstup: FC Barcelona: 1180 Kč/os.
  • Jídlo a drobnosti: 2500 Kč

Celkem: 11.564 Kč



Druhé největší španělské město nabízí množství světoznámých památek, jednu z nejlepších městských pláží a samozřejmě jeden z nejúspěšnějších fotbalových klubů na světě. A během prodlouženého víkendu můžete většinu z toho vidět. Barcelona ale nepatří a asi ani nikdy nebude patřit k těm nejlevnějším destinacím, za což může její popularita mezi návštěvníky z celého světa. A nejen cena vstupenek, nebo ubytování, i letenky bývají dražší, než do ostatních evropských metropolí.

Chrám fotbalu. Camp Nou

Pokud jste doposud nestihli navštívit ikonický fotbalový stadion Camp Nou, už se vám to nepovede. V květnu 2023 na něm byl odehrán poslední ligový zápas a započaly demoliční práce. Na jeho místě poté vyroste nová, moderní aréna s kapacitou neuvěřitelných 105 tisíc diváků. Stane se tak největším stadionem v Evropě. Zápas proti Getafe, který jsme mohli sledovat, skončil výhrou Barcelony 1:0 a do dějin této hry se výrazněji zapíše jen stěží. Ani atmosféra na stadionu nebyla nezapomenutelná. Přesto to byl zážitek, vidět stařičký Camp Nou. Stadion z roku 1957, který zná snad každý, kdo někdy slyšel o fotbale.

Chrám Boží. Sagrada Familia

Chrám smíření zasvědcený svaté rodině, ale znám je pod svým zkráceným jménem Sagrada Familia. Na stavbě se výrazně podílel architekt Antoni Gaudí. Chrám je po celou dobu výstavby financován z příspěvků a stále není dokončen. Cílem je stihnout dokončení do roku 1930. V Sagradě jsem byl už dvakrát, poprvé v roce 2006. Tehdy bylo uvnitř ještě dřevěné lešení a bylo patrné, že se v chrámu pracuje. V dnešní to z interiéru nepoznáte. Vstupné není úplně levné, ale zase vás může těšit, že jeho zaplacením přispějete na dostavbu chrámu. Určitě je kvůli velkému zájmu vhodné si vstupenku zajistit předem online, což lze udělat například zde. Ochranka pouští do chrámu návštěvníky po skupinkách, nestane se tak, že by se v něm v davu nedalo hnout.

Park Guell, Casa Batlló a další zajímavosti

Park Guell je dalším z odkazů Antonia Gaudího. Dokončen byl v roce 1914, byť původně se mělo jednat o zahradní město. Na to se ale nepodařilo vybrat dostatek peněz. I tak je ale park příjemným místem pro procházky i pořizování ikonických fotografií. Vstupné do parku je 10 Euro a kupuje se online.

Casa Batlló je dům vytvořený pro textilního magnáta tehdejší doby. Balkóny domu připomínají lebky a příčky v některých oknech kosti. Zajímavý je i interiér, ale vstupenka vyjde na 30 Euro, tak si návštěvu dalšího Gauído barcelonského díla patřičně vychutnejte.

Historickým centrem Barcelony je gotická čtvrť, zvaná Barri Gotic. Uličky tohoto historického městečka jsou tak úzké, že jimi neprojede auto, nachází se v nich ale spousta kaváren, hospůdek a restaurací. A samozřejmě taky ubytovacích kapacit, z nichž jsme jednu také využili.

Závěr

Barcelona je často jmenovaná jako příklad města, které trpí nadměrným přívalem turistů. Na jednu stranu je pochopitelné, že takové místo táhne. Skvělé jídlo, památky, fotbal, moře. Na stranu druhou, není to úplně nejlevnější destinace a má také své problémy, jako je třeba pouliční kriminalita. Jak přelidnění, tak kriminalitě jsme se ale vyhnuli zvolením termínu hodně mimo sezónu. Do Barcelony jsme dorazili koncem ledna. Na koupání to sice úplně nebylo, ale k chození po městě a obdivování Gaúdího odkazů bylo počasí ideální. Pokud se do Barcelony vypravíte, zvažte podobnou strategii. V každém případě, toto město stojí za vidění a pokud váháte, neváhejte. Kupte letenky a vyražte.